Med je zdravý, ale má i negativa

Med je považován za dokonale zdravé jídlo po celém světě. Patří mezi nejrozšířenější, ale také nejoblíbenější sladidlo, které přináší mnoho zdravotních výhod. Používá jej pro své přínosy mnoho kultur a zároveň slouží jako surovina v tradičních léčivech, především v Ajurvédě. Ovšem, u každého sladidla platí pravidlo “všeho s mírou” a u medu to nebude jiné. Na co si dát pozor a v čem nám med může pomoci?

Pro doplnění energie

Všimli jste si, že jednoduché rafinované cukry vedou k rychlému nárůstu energie a následnému rapidnímu poklesu? Vyzkoušejte med, který vás nabije energií a zlepší váš výkon při cvičení. Je to způsobeno glukózou v medu, jež je v těle rychleji vstřebána a poskytuje okamžitou energii, zatímco fruktóza, která se do těla vstřebává postupně, dodá dlouhodobou energii.

Přírodní lék bojující s kašlem

Již naše babičky doporučovaly dvě polévkové lžíce samotného medu, nebo smíchaného s cibulí na suchý i vlhký kašel. Díky svým antimikrobiálním vlastnostem snižuje podráždění v krku a účinně ničí bakterie způsobující infekci. Především u dětí je med oblíbeným pomocníkem proti zmírnění nočního kašle. Ovšem, med není vhodný podávat dětem několik hodin před spaním, z důvodu vysokého obsahu fruktózy.

Podpoří imunitu

Antibakteriální a antioxidační vlastnosti medu mají pro trávicí systém velmi příznivé účinky, a pokud jsou střeva ve správné kondici, bude dobrá i vaše imunita. Pro posílení imunity se doporučuje na lačný žaludek vypít lžičku medu a citronové šťávy z půlky citronu.Tyto dvě ingredience smíchejte s vlažnou vodou a každé ráno vypijte.

Med má pro tělo člověka velmi široké spektrum výhod a kromě tří výše zmíněných, může med pomoci při ekzémech, zánětlivých dásních, dokonce i s lupy ve vlasech a mnoho jiných potíží.

Na co si dát pozor

I když má med pro zdraví člověka pozitivní účinky, měli bychom jej užívat v omezené míře. Obsahuje totiž 80% cukrů, tedy značné množství glukózy a fruktózy.

Fruktóza ve vyšších dávkách podporuje obezitu a vznik cukrovky, proto bychom měli med užívat v uvážené míře.86 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše